Etikai Szabályzat


Publikációs Etikai Szabályzat

A Civil Szemle folyóirat a civil szféra, a társadalmi együttműködések, nonprofit szervezetek bemutatásával foglalkozó negyedéves kiadvány. 

A lap működése során betartja az etikus tudományos publikálásra vonatkozó alapelveket és előírásokat. Jelen etikai szabályzat a COPE (Publikációs Etikai Bizottság (https://publicationethics.org/)  irányelvein alapul. A publikációs folyamatban résztvevők (szerzők, szerkesztők, lektorok) számára az etikai szabályzat megismerése, elfogadása és betartása kötelező. 

1.1) A szabályzat célja, hogy meghatározza a Civil Szemle folyóirat (továbbiakban: Folyóirat) által követett publikációs etikai szabályok rendszerét  

1.2) A szabályzat hatálya kiterjed a szerzőkre, lektorokra, a kiadói munkálatokban közreműködőkre, a Folyóirat Szerkesztőségére és a Szerkesztőbizottságra  

1.4) A Folyóirat által megfogalmazott erkölcsi szabályokat a kiadáshoz hozzájáruló valamennyi érintett félnek el kell fogadnia, tevékenysége során a Szabályzatban meghatározottak szerint kell eljárnia  

1.5) A szerző a kéziratának a Szerkesztőség részére történő leadásával magára nézve kötelező érvényűnek ismeri el a Szabályzat előírásait  

1.6) A kiadó részéről a kiadási folyamat megkezdését a jelen Szabályzat elfogadásának kell tekinteni  

2.1) A szerkesztőség felelős a tudományos publikálásra vonatkozó etikai normák betartásáért, garantálva a személyes, pénzügyi és egyéb nem szakmai érdekek kizárását az alkalmazott eljárásokból. 

2.2) A szerzők által benyújtott, közzétételre szánt kéziratok kizárólag kettős anonim lektori folyamatot (peer review) követően kerülnek publikálásra. A folyóirat Szerkesztősége – a felkért lektorok véleményei alapján – dönt arról, hogy a beérkezett tanulmányok közül melyek kerülnek közlésre a lapban. A lektorok a Szerkesztőbizottság és a Tanácsadó Testület tagjai közül is kikerülhetnek. 

2.3) A szerkesztőség felelőssége a téma szempontjából releváns szakértők felkérése. A bírálók személyének, valamint a bírálatok tartalmának felfedésére sem a publikálási folyamat során, sem azt követően nem kerül sor. A szerzők és a bírálók között a szerkesztők közvetítenek minden információt és üzenetet.

2.4) A Folyóiratban publikáló szerzőket semmilyen benyújtási, szerkesztési vagy közzétételi díj nem terheli. A szerzők nem részesülnek díjazásban. Mindazonáltal amennyiben a folyóirat Szerkesztőbizottsága szakmailag indokoltnak tartja, a kiadó honoráriumot fizethet a szerzőnek, mely esetben a felek a kifizetés és a teljesítés részleteit tisztázó megbízási szerződést kötnek.

2.5) A Szerkesztőség jogosult plágiumszűrőt alkalmazni az egyes plágiumgyanús tartalmak kiiktatása érdekében. A plágiumszűrő rendszer esetleges hiányosságaiért a Szerkesztőség a felelősséget nem vállalja.  

2.6) A Szerkesztőség jogosult formai, alapvető tartalmi hiányosságok vagy a folyóirat profiljába való nem illeszkedés miatt még a lektorálási folyamat megkezdése előtt elutasítani a beérkezett tanulmányt.

3.1) A szerzők által megadott személyes adatok kizárólag a folyóirat által meghatározott célokra használhatók fel, és azokat a szerkesztőség semmilyen más célra vagy harmadik fél számára nem bocsátja rendelkezésre.

3.2) A Folyóirat működése során a lap alapítója, a Civil Szemle Alapítvány adatvédelmi szabályzatát követi. 

4.1) Minden érdekelt félnek kerülnie kell az összeférhetetlenség bármilyen formában történő előfordulását a benyújtott kézirat publikálási folyamatának minden szakaszában. Bármilyen formájú összeférhetetlenség esetén az azt elsőként észlelő személy köteles erről haladéktalanul értesíteni a szerkesztőséget.

4.2) Valamennyi szerzőnek kötelessége közzétenni a kéziratában azokat a pénzügyi vagy egyéb érdemi összeférhetetlenségeket, amelyek befolyásolhatják annak eredményeit vagy értelmezését. A projekt minden pénzügyi támogatási forrását nyilvánosságra kell hozni.

4.2) A lektorok, a Szerkesztőség és a Szerkesztőbizottság tagjai a benyújtott kézirat kiadatlan anyagait nem használhatják fel saját kutatásaikhoz a szerző írásos beleegyezés nélkül.

5.1) A Szerkesztőség mindenkor a szerzők nemére, szexuális irányultságára, vallási meggyőződésére, etnikai származására, állampolgárságára, politikai nézeteire vagy egyéb körülményre való tekintet nélkül értékeli a kéziratok tartalmát.  

6.1) A folyóirat megjelentetésében közreműködők mindent megtesznek a tudományos normák és a szakmai szempontok érvényesítése és védelme érdekében. A Szerkesztőség a saját, a kiadó munkájával és a folyóirat működésével kapcsolatos panaszt, észrevételt írásban, elektronikus vagy postai úton fogad. 

6.2) A beérkezett panaszt a Szerkesztőbizottság kivizsgálja, szükség esetén intézkedik, és írásban megválaszolja azt.

7.1) A Szerkesztőség semmilyen információt nem ad tovább a publikálásra benyújtott kézirattal kapcsolatban. E szabály alól kivételt jelent a szerző, a lektorok, a potenciális lektorok, valamint a Szerkesztőbizottság tagjai és a kiadó.

8.1) A folyóiratban publikált írások szerzői joga a szerzőt, míg az első közzététel joga a folyóiratot illeti meg. 

9.1) A Folyóirat nyílt hozzáférésű. A szerzők a megjelent mű elektronikus változatát szabadon letölthetik, nyomtathatják, illetve változtatás nélkül további elektronikus felületeken nyilvánossá tehetik. A Folyóiratra vonatkozó azonosító adatok feltüntetése szükséges a nyilvánossá tétel során.  

9.2) Az olvasók számára lehetséges a Folyóiratban közölt művek elektronikus változatának a letöltése, illetve kinyomtatása a Folyóirat weboldaláról.  

9.3) A művek részbeni vagy teljes felhasználásakor a tudományterületnek megfelelő hivatkozást minden felhasználónak alkalmaznia kell.

10.1) A szerzőknek szavatolniuk kell, hogy a tanulmány saját, eredeti szellemi alkotásuk, illetve amennyiben felhasználták mások munkáit és/vagy kifejezéseit, azokat megfelelő módon idézték és szakszerűen hivatkoztak rájuk, tartózkodva a plágium minden formájától

10.2) A szerzők eredeti, más folyóiratban, digitális platformon vagy nyomtatott formában korábban nem publikált cikkeket nyújthatnak be, amik nem állnak máshol bírálat alatt, kéziratukat a bírálati folyamat kezdetét követően nem nyújtják be máshová.

10.3) A szerzők egyértelműen meg kell, hogy jelöljék a kutatásukhoz használt anyagi (vagy bármilyen más jellegű) támogatások (ösztöndíjak, kutatócsoport-tagság stb.) forrását.

10.4) A szerzők felelősek a tanulmányukban felhasznált adatok hitelességéért és pontosságáért;

10.5) A szerzők együttműködnek a szerkesztőkkel és elfogadják, hogy kéziratuk kettős anonim bírálati folyamaton és a Folyóirat egyéb szerkesztési eljárásain megy keresztül;

10.6) A szerzők tájékoztatják a szerkesztőket bármilyen összeférhetetlenségről, amely bármilyen módon hatással lehet a bírálati folyamatra.

10.7) A szerzők jelzik, ha tanulmányukban a publikálási folyamat során vagy a publikálást követően bármilyen hibát, pontatlanságot, hiányosságot vagy etikai vétséget fedeznek fel, lehetővé téve a szerkesztők számára, hogy helyesbítést közöljenek vagy visszavonják a tanulmányt;

10.8) A szerzők tartózkodnak a többszörös közlés minden formájától. 

11.1) A lektor segíti a Szerkesztőséget a döntéshozatalban, a szerzőt a cikk tudományos színvonalának emelésében. 

11.2) Amennyiben a lektor úgy ítéli meg, hogy szakmailag nem eléggé felkészült a kéziratban bemutatott kutatás kiértékeléséhez, vagy tudja, hogy nem áll módjában hatékonyan és a megszabott határidőre elkészíteni a véleményezést, kötelessége értesíteni a Szerkesztőséget és lemondani a lektorálási folyamatban való részvételről.  

11.3) A lektorok a beérkezett kéziratot bizalmasan kezelik, nem hozzák nyilvánosságra, másokkal nem vitatják meg.  

11.4) A lektoroknak fel kell ismerniük a szerzők által nem idézett releváns forrásokat. A lektornak ugyanakkor fel kell hívnia a szerkesztőség figyelmét bármely lényegi hasonlóságra vagy átfedésre a vizsgált kézirat és egyéb, általa ismert, korábban már közzétett anyag között.

11.5) A lektorok a kiértékelés során szerzett információkat bizalmasan kezelik, azt személyes előmenetelük érdekében fel nem használhatják. 

11.6) A lektorok nem értékelhetik az adott kéziratot, amennyiben bármilyen érdekellentétben állnak a tanulmánnyal összeköttetésben álló szerzőkkel, cégekkel vagy intézményekkel.

Budapest, 2024. január 1.