Főszerkesztői köszöntő

Régi új főszerkesztőként tisztelettel köszöntöm az Olvasót!

A Civil Szemle húsz évre visszatekintő, nagy múltú, elismert folyóirat. Az MTA különböző tudományterületi folyóiratjegyzékeiben rendre előkelő helyen szerepel, azon kevés periodikák egyike, amelyet különböző nemzetközi rangsorok is számontartanak. A lap évente négyszer rendre megjelenik, esetenként különszámmal jelentkezik. A lapban publikálni rang.

2024-ben új szerkesztőség veszi át a lapot, zászlajára tűzve, hogy megszerezze a Q3-as minősítést. Ehhez két és csak két szempontot kívánunk érvényesíteni a cikkek válogatása és megjelenése során: a relevanciát és a minőséget.

A relevancia esetünkben azt jelenti, hogy a lap kizárólag a civil szférával kapcsolatos tanulmányokkal kíván foglalkozni, bár ezt kifejezetten kiterjesztően értelmezi. Beleérti a proszociális tevékenységtől kezdve, az önkéntességen át, a civil aktivitástól, a nonprofit szervezetektől, a nonprofit szektor önmozgásán keresztül, az állam, a forprofit és a harmadik szektor érintkezésig a civil mivolt köré épülő megannyi témát, legyenek azok szociológiai, politológiai, szociálpszichológiai, közgazdaságtudományi, regionális tudományi, társadalomföldrajzi, kultúrantropológiai, neveléstudományi stb. megközelítésűek.

A minőség pedig értelmezésünkben a cikkek egyediségét, megközelítésük újdonságértékét, a tudományos korpuszhoz való hozzájárulását jelenti.

Ennek tükrében – követve a tudományos kommunikáció trendjeit – a cikkeket DOI-számmal látjuk el, illetve ezzel együtt a periodika állandó rovatai megszűnnek, három eseti rovatot tartunk csupán fenn. A Felszállópálya a kezdő kutatók publikációs felülete lesz, a Való Világ az esettanulmányok, legjobb gyakorlatok terepeként szolgál, a Kitekintés pedig a recenziók, külföldi példák bemutatását tűzi ki célul.

Ezzel együtt meg kívánjuk szólítani a kutatóműhelyeket, doktori iskolákat, publikációs felületet kínálva számukra és erősíteni fogjuk az angol nyelvű jelenlétet. 

Reméljük, hogy mind a kitűzött célok, mind az azok érdekében bevezetett változások elnyerik olvasóink, szerzőink és minden együttműködőnk támogatását.

Nagy Ádám
főszerkesztő


A Civil Szemle alapító-főszerkesztője, az első 15 szemle szerkesztésében aktívan részt vett.

Volt a Nemzeti Civil Alapprogram elnöke, a Nemzeti Együttműködési Alap Tanácsának tagja.

Alapította és társ-főszerkesztette az Új Ifjúsági Szemlét.

Írt civil szervezetekkel foglalkozó tankönyvet (Nizák Péterrel és Vercseg Ilonával közösen: Civil társadalom – nonprofit világ, 2014).

Egyetemen tanított civil szervezetekkel kapcsolatos tárgyakat (nonprofit menedzsment, civil társadalom).

Publikációi száma 300 feletti, független citáció 820, Hirsch-indexe 17. Több Q1-es és Q2-es publikációval rendelkezik.

Az MTA Pedagógiai Tudományos Bizottsága Szociálpedagógiai Albizottságának alelnöke.

Két könyvsorozat szerzője, illetve alkotó-szerkesztője (Athenaeum kiadó: Fantázia & Tudomány 5 kötet, Kötelezők újratöltve 4 kötet)

Számos civil projekt részese, elsősorban ifjúsági és kulturális területen (táborok, szakmai találkozók, könyvek, konferenciák, kongresszusok).

Civil aktivitásai: volt a Magyar Szociológiai Társaság elnökségi tagja, jelenleg a Magyar Pedagógiai Társaság alelnökeként és az Ifjúságszakmai Társaság Alapítvány elnökeként fungál.